
A Chuwi az elmúlt években elsősorban táblagépeivel hívta fel magára a figyelmet, több itthon is népszerű modellt készítettek, mint például az Intel Atom processzorral szerelt Chuwi Hi10 Plus, Chuwi Hi12, vagy az újabb, már Celeronnal hajtott Chuwi Hi13. A cég az elmúlt év végén ügyesen változtatott piaci stratégiáján, reagálva arra a tényre, hogy a tabletek már nem olyan népszerűek mostanság.
Tavaly ősszel adták ki első notebookjukat, az Intel Atom X8350-ös Chuwi LapBook 15.6-ot, majd 2017 év elején a már Celeron processzorral szerelt Chuwi LapBook 14.1-et. Mindkettő hamar népszerűvé vált a vásárlók körében, köszönhetően a jó összeszereltségnek és kiváló árnak.
A LapBook sorozat harmadik tagja, mostani tesztünk főszereplője, a Chuwi LapBook 12.3, amely, mint a neve is mutatja egy 12.3 colos kijelzőjével érkező, roppant kompakt modell.
A Chuwi LapBook 12.3-at a GearBest webáruházból szereztük be, jelenleg innen is vásárolható meg a legolcsóbban, 309.99 dollárért, azaz körülbelül 84 ezer Forintért. Ha a kínai raktárból rendelünk, és mellé az EU Express szállítást választjuk, akkor nem kell aggódnunk a vámkezelés miatt, hiszen a webáruház saját terhére egy másik EU országban megteszi helyettünk.
Chuwi LapBook 12.3 vásárlás
GearBest áruház - EU Express szállítással
KülsőGearBest áruház - EU Express szállítással
A webáruházból hamar megérkezett hozzánk a megrendelt csomag, amelyet a biztonság kedvéért jól becsomagoltak. Egy nagyobb dobozban, buborékos fóliával jól kitömve találtuk meg magát a notebookot rejtő dobozt.


Kicsomagolva töltőt, néhány leírást, garanciapapírt, egy matricát és magát a gépet találjuk. A LapBook-ot először kézbe véve már láttam, hogy kiváló minőségű darab. A kis méretű kijelzőnek köszönhetően rendkívül kompakt, 293 mm széles, 200 mm magas és vastagsága mindössze 15 mm. A kompakságának köszönhetően kézben fogva nagyon könnyű, mindössze 1378 gramm. Így gyakorlatilag súlyzónak alkalmatlan, de szerencsére nem is erre a célra találták ki.
A készülékház teljes egésze fém borítású, nincsenek illesztési hibák, nem recseg, nem ropog, a felülete nem gyűjti az ujjlenyomatokat. A sarkai lekerekítettek, így az a veszély sem fenyeget senkit, hogy véletlen megvágja magát gépelés közben. Egyedül a felnyitható kijelző szélein és a zsanér borításán találunk fekete műanyagot.
A készülék bal oldalán a DC csatlakozót, egy USB 3.0 nyílást és a mini HDMI kimenetet találjuk. Jobb oldalra került a Kensington zár nyílása, egy USB 2.0 csatlakozó, a 3.5 mm-es jack nyílás és a MicroSD foglalat. Itt vége is a felsorolásnak, hiszen sem elől, sem hátul nem találunk már mást.
A kijelző könnyen, egy kézzel is nyitható, anélkül, hogy felemelkedne a készülék az asztalról. A képernyőt maximum, körülbelül 135 fokos szögben lehet hátrahajtani.




Az első csalódás a felnyitás után ért, hiszen az előző modelleknél látható, képernyő körüli vékony kávának nyoma sincs. Egy a trendektől eltérő, rendkívül vastag, 17 milliméternyi szürke keret veszi körbe a képernyőt, amely kicsit retro hangulatot kelthet bennünk. Szerencsére később maga a kijelző minősége hamar feledtette ezt az érzést.

A billentyűzet angol kiosztású, viszont a gyakorlott felhasználóknak ez nem okozhat gondot. Aki pedig nem ismeri jól a billentyűzetet, annak ott van a felmatricázás lehetősége. A billentyűk elhelyezése nagyon jól sikerült, a köztük lévő távolság 2-2.5 milliméter, így a mellégépelés esélye rendkívül kicsi.
A felső sor gombjai kisebbek, ezeket egy kicsit nehezebb elsőre eltalálni, de ezeket a gombokat nem is kell sűrűn nyomkorászni. A kínai notebookoknál már megszokhattuk, hogy a jobb felső sarokban találjuk a bekapcsológombot. Így aki ezt nem szokta meg, a visszatörlés gomb helyett sokszor kikapcsolhatja magát a készüléket. Szerencsére alapállapotban a kikapcsológomb hatására alvó állapotba kerül a gép, így visszalépve, onnan folytathatjuk a munkát, ahol előtte tartottunk.

A billentyűk lenyomáskor csendesek, kényelmesen, puhán lehet rajta gépelni. Ilyen jó minőséggel ebben az árkategóriában még nem találkoztam. A billentyűzet alatt háttér világítás nincs.
A gombok alatt találjuk a touchpadot, amely műanyag borítású, felülete nem túl nagy, de nem is túl kicsi, így kezelése rendkívül egyszerű. Az alsó részén találjuk a két, rejtett gombot, melyek könnyen lenyomhatóak, és szintén csendesek. A készüléken található teljes értékű Windows 10 rendszerben használható összes gesztusvezézérlés működött, amely sokszor meg tudta gyorsítani a munkámat.

A gépház alján négy gumírozott talpat találunk, a két szélén a sztereó hangszórókat, középen pedig a M.2 SSD csatlakozóhoz tartozó fedőlapot találjuk. Így ha egy SSD-vel szeretnénk gyorsítani a gépünket, nem kell szétszedni magát a gépházat, hanem elegendő lepattintani a kis fedlapot, majd behelyezni egy kis csavar segítségével a villámgyors háttértárat.


Hardver
Chuwi LapBook 12.3 | |
Kijelző
|
12.3 col LCD IPS
|
Kijelző felbontás
|
2736x1824 pixel
|
Processzor
|
Intel Celeron N3450 |
Memória
|
6 GB |
Háttértár
|
64 GB eMMC |
Hálózatok | 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 |
Méret
|
293 x 200 x 15 milliméter |
Tömeg | 1378 gramm |
A Chuwi LapBook 12.3 különlegessége, és egyben legnagyobb erőssége a 3:2 arányú, 2736 x 1824 pixel felbontású IPS retina kijelző (Samsung gyártmányú). Hiába készültem fel arra, hogy szép képe lesz a kijelzőnek, bekapcsoláskor egyből elkapott a wow érzés. Akinek csak mutattam, tátott szájjal nézte a tűéles, gyönyörű, élethű színeket megjelenítő képernyőt. Hasonló kijelzőt utoljára a Surface Pro 4-nél láttam, amely pontosan ugyanezekkel a paraméterekkel rendelkezett.
A tükröződésmentes felületnek, és a kijelző erős fényének köszönhetően kültérben is jól használható a gépezet. Egy bosszantó hibát felfedeztem, amely valószínűleg nem szoftveres, hiszen mind Windows, mind Linux rendszereken előfordult. A kijelző fényerejét 0-100%-ig lehet állítani, viszont ha elérjük az 50%-ot, hiába növeljük a százalékokat, a fényerő nem változik. így gyakorlatilag az 50 százalék felel meg a valós 100 százaléknak. Remélem ezt a hibát később majd valami BIOS frissítéssel javítani fogják a Chuwi mérnökei.
Szerencsére egyre több gyártó rugaszkodik el a már berögzült Intel Atomos megoldásoktól, és fejlettebb, nagyobb teljesítményű processzorokból állítják össze a konfigurációkat. A következő képeken a CPU-Z-ből kinyert adatok láthatóak.

A 12.3-as LapBook az Apollo Lake platformra épülő Intel Celeron N3450 mobil processzort használja. A tavaly év végén megjelenő Intel CPU már 14nm-es gyártástechnológiával készült, négy egyenként 1.1GHz-es alap, illetve 2.2GHz-es turbó órajelű processzormagot tartalmaz, Intel HD 500-as grafikus gyorsítóval párosítva.
A processzor elméletben maximálisan 8 GB memóriát képes kezelni, és támogatja az úgynevezett különleges, félig alvó energiaállapotot (S0ix). További részleteket a processzorról az Intel hivatalos oldalán, ITT olvashattok.
A 6 GB DDR3 típusú memóriának köszönhetően egyszerre több programot, böngészőfület is megnyithatunk anélkül hogy lelassulna a rendszer. Ez mindenképpen előrelépés a legutóbbi modellekhez képest.
Sajnos a háttértár továbbra is eMMC típusú, 64 GB méretű, és sajnos a későbbi tesztekből láthatjátok, hogy ez egy gyenge pontja a készüléknek. Viszont piros pont jár a gyártónak, hogy lehetőséget biztosított az M.2 SSD bővíthetőségre, méghozzá úgy, hogy ehhez nem kell megbontani a gépházat.
További dicséret jár azért, mert a Wi-Fi hálózatok terén nem csak a szokásos 2.4GHz-es 802.11 b/g/n, hanem a jóval gyorsabb 5GHz.es 802.11 a/ac is szerepel a specifikációk között.
Beüzemelés
A telefonoknál nagyon nem szoktunk sokat időzni a beüzemeléssel, egyszerűen átállítjuk magyar nyelvűre a rendszert, és már készen is vagyunk. Nos itt egy kicsivel tovább tartott, mire a rendszert üzemkész állapotba hoztuk.
A Chuwi LapBook 12.3 teljes értékű, licencelt Windows 10 rendszerrel van telepítve. Első bekapcsoláskor az operációs rendszert be kell állítanunk. Először az elsődleges nyelvet kell beállítani, ahol a magyar nyelvet sajnos (egyelőre) nem választhatjuk. A második képernyőn viszont már választható a mi nyelvünk is.


Ezután a szokásos Windows 10-nél megszokott beállításokon kell áthámoznunk magunkat, megadhatjuk nevünket és már csatlakozhatunk is az otthoni Wi-Fi hálózatra. Én éltem ezzel a lehetőséggel, és rögtön felajánlott a rendszer egy nagyobb frissítési lehetőséget. Mivel ezzel utólag már nem akartam foglalkozni, ezért elfogadtam. A telepítő körülbelül 2-3 órán keresztül dolgozott, mire végre elkészült. Az asztal hátterét automatikusan állítja be a rendszer a meglévő Microsoft fiókhoz kapcsolva.

Az asztalon első induláskor a szokásos ikonokat látjuk, a gyors műveletek között megtaláljuk a szokásos funkciókat: táblagép mód, hálózat, jegyzet, minden beállítás, repülési üzemmód, hely, ne zavarjanak, mobil elérési pont, fényerő, éjszakai mód, Bluetooth, VPN, takarékos üzemmód, kivetítés és csatlakozás vezeték nélküli eszközökhöz.
Ahhoz, hogy befejezzük a rendszer magyar nyelvre való átállítását, még le kell tölteni a magyar nyelvi csomagot. Ezt a Vezérlőpultban tehetjük meg, Óra, nyelv és terület beállításainál (Control Panel - Clock, Language, and Religions - Language). Miután a telepítő lefutott, érdemes a rendszert újraindítani a beállítások véglegesítéséhez. Ha ezzel is megvoltunk, akkor végre megkapjuk a teljes értékű, magyar nyelvű Windows 10-es rendszert.

A végeredmény könnyen ellenőrizhető, ha megnyitunk egy információs ablakot:


A nagyobb méretű frissítés után kb. 20 GB szabad terület marad a 64 GB-os eMMC háttértáron. Ezt megnövelhetjük, ha töröljük, vagy áthelyezzük a régi, frissítés előtti Windows-os fájlokat, melyeket a C: meghajtó Windows.Old mappában találunk. Ha ezt elvégezzük, akkor további 15-20 GB helyet szabadíthatunk fel, így 35-40 GB-ra növelhető a már meglévő szabad tárterület
Tesztelés
A Chuwi LapBook 12.3 az egyik legfrissebb processzort kapta, melynek hűtését, a 14nm-es gyártásnak, a 6W-os TDP és 4W-os SDP fogyasztásnak köszönhetően sikerült passzívan megoldania a gyártónak. Így a notebook használat közben teljesen hangtalan, hasonlóan a régebbi Atom-os megoldásokhoz.
Leginkább az érdekelt engem, hogy vajon milyen teljesítménynövekedést tapasztalhatunk, a passzív hűtésű, alacsony fogyasztású Intel Celeron N3450 mobil processzor működése közben.
A processzor és a grafikus teljesítmény teszteléséhez a következő programokat futtattam le a készüléken: CPU-Z, PassMark, 3DMark 06, 3DMark 11, GeekBench 4, CineBench R15, PCMark 8, PCMark 10.
Az eredményeket hasonlítottam össze a régebbi Atom-os eredményekkel, amelyek jól látszódnak az alábbi táblázatból.
Chuwi Lapbook 12.3 Celeron N3450 |
Chuwi LapBook 15.6 Atom Z8350 |
Jumper EzBook 3 Celeron N3350 |
Xiaomi Air 12 Core M-6y30 |
|
CineBench R15 CPU Single | 46 cb | 29 cb | 48 cb | 79 cb |
CineBench R15 CPU Multi | 133 cb | 98 cb | 89 cb | 158 cb |
CineBench R15 OpenGL | 11.90 fps | 8.29 fps | 10.9 fps | 36.79 fps |
PassMark CPU Mark | 1996 | 1358 | 1287 | 2756 |
GeekBench 4 Single | 1379 | 756 | 1210 | 2805 |
GeekBench 4 Multi | 4084 | 2115 | 2088 | 5123 |
CPU-Z Single (ver. 1.78) | 660 | 250 | 745 | 1078 |
CPU-Z Multi (ver. 1.78) | 2407 | 949 | 1344 | 2255 |
PCMark 8 Home Score | 1592 | |||
PCMark 8 Work Score | 2207 | |||
PCMark 10 | 1176 | |||
3DMark 06 Standard 1280x720 |
3394 | 3393 | ||
3DMark 11 Performance 1280x720 |
510 | 505 |




A Chuwi Lapbook 12.3 háttértárához nem sok reményt fűztem, hiszen sajnos a gyártó többi notebookjához hasonlóan, itt is eMMC típusú tárhelyet kapunk a pénzünkért. Szerencsére az M.2 SSD bővíthetőség adott, és aki komolyabban szeretné használni a gépet, az biztosan be is fog ruházni egy 128 vagy 256 GB-os SSD-re.
A Toshiba gyártmányú tárhely által elérhető lassabb tempót a mindennapi internetezés és irodai alkalmazások használatakor nagyon nem vesszük észre, viszont amikor nagyobb méretű programot nyitunk meg, vagy képet szerkesztünk, videót vágunk, játszunk, akkor már érezhető az eMMC hátránya.
A szintetikus teszteknél az AS SSD és a CrystalDiskMark programokat használtuk, ahol átlagosan 100-140 MB/s-os olvasási és 20-40 MB/s-os írási sebességeredményeket kaptunk, amelyek jóval elmaradnak még a hagyományos merevlemezektől is, nem beszélve a gyorsabb SSD meghajtókról.


Üzemidő
A Lapbook 12.3 egy 8000mAh-s akkumulátort kapott, amellyel átlagos üzemidőket érhetünk el egy feltöltéssel. Normál használat mellett (böngészés, film nézés, irodai szoftverek használata, képszerkesztés stb.) egy töltéssel körülbelül 5-7 órás képernyőidőre számíthatunk.
A 12V/2A-es töltő segítségével körülbelül 3 óra alatt sikerült 0-ról 100%-ra tölteni az akkumulátort.

Összegzés
A Chuwi igazán jó munkát végzett, egy jól összeszerelt, minőségi, kompakt notebookot adott ki a kezéből, amely a legtöbb feladatra tökéletesen alkalmas. A kiváló kijelző, a négymagos Celeron processzor, az 5GHz-es Wi-Fi, az elfogadható üzemidő, a remek billentyűzet elfeledteti azokat az apróbb hibákat, amelyeken eleinte bosszankodni lehet. Ugyanezzel a processzorral szerelt notebookot találhatunk már olcsóbban is, ott van például a 256 GB-os SSD-vel szerelt Jumper EzBook 3S, viszont ennél a modellnél le kell mondanunk a jó minőségű, retina kijelzőről.
A készüléket elsősorban azoknak ajánlom, akik főleg interneteznek, multimédiás tartalmakat néznek, irodai programokat használnak, és szeretnének egy kompakt, kisméretű, könnyed hordozható számítógépet. Ha valaki játszani szeretne, annak érdemesebb a régebbi címekből válogatni, hiszen azokat gond nélkül viszi a LapBook. Az újabb játékoknál sajnos már a hardver szűk keresztmetszete gondot fog okozni. Hamarosan néhány nagyobb játékot is letesztelünk, amelyet majd oldalunkon és Youtube csatornánkon is közzéteszünk.
Vásárlás
A Chuwi LapBook 12.3 notebookot legolcsóbban jelenleg a GearBest áruházból lehet megvásárolni, 309.99 dolláros áron, azaz körülbelül 84 ezer Forintért. Ha kínai raktáráruházból történik a rendelés, akkor érdemes az EU Express szállítási módot választani, ugyanis ebben az esetben nem kell sem VÁM-ot, sem ÁFA-t fizetni a termék után, ezt a GearBest elvégzi helyettünk.
Chuwi LapBook 12.3
GearBest - vásárlás - EU Express szállítással
GearBest - vásárlás - EU Express szállítással
A készülék teljes adatlapját, és a többi üzlet árait megtaláljátok oldalunkon: Chuwi LapBook 12.3 árak, tulajdonságok.